Akcesoria i sprzęty niezbędne do uprawiania sportu motocyklowego

Żużel to odmiana sportu motocyklowego, która wymaga odpowiedniego wyposażenia sportowca w jeździe na torze żużlowym. Motocykl to podstawa każdego żużlowca. Lecz nie jest to zwykły motor, lecz specjalnej konstrukcji, przeznaczony tylko i wyłącznie do wyścigów. Nie posiada on skrzyni biegów ani też hamulców. Również nie ma żadnych oświetleń w swej budowie. Z racji, że wyścigi żużlowe odbywają się w kierunku lewym, czyli odwrotnym do ruchu wskazówek zegara, ów motocykl jest także do takiej jazdy przystosowany. Ważnym elementem wyścigu jest pokonywanie łuków ślizgiem kontrolowanym, dlatego motocykle są tak skonstruowane, aby było to możliwe do wykonania.
To, jaki motocykl jest i jakie kryteria ma spełniać określa regulamin sportu żużlowego. Silniki motocykli w żużlu klasycznym mogą mieć pojemność do 500cm3, a ponadto muszą posiadać układ wydechowy określony w przepisach Międzynarodowej Federacji Motocyklowej (FIM), których limit głośności jest dozwolony do 98dB, ale musi być oryginalny – niedozwolone są, bowiem jakieś ulepszenia czy modyfikacje. Motocykl żużlowy może mieć tylnią oponę dowolnej marki i dowolnego typu, ale musi posiadać ważną homologację FIM na dany rok, i nie może być z żaden sposób modyfikowana. Ponadto musi być wyposażony w deflektor, który jest niejako odchylaczem umieszczonym za tylnym, kołem, aby pełnił funkcję błotnika. Motocykl nie może być lżejszy niż 77kg. W czasie zawodów, uczestnik nie może korzystać z innego motocyklu, niż ten, jaki zgłosił w karcie zgłoszeniowej.
Żużel to stosunkowo niebezpieczny sport. Nie spełnienie wymagań określonych w regulaminie i stosownych przepisach może spowodować niedopuszczenie lub wycofanie zawodnika z wyścigu. Albowiem nieodpowiednia konstrukcja motocyklu lub jego stan może zagrażać bezpieczeństwu życia i zdrowia współzawodników jak i samego kierowcy. Dlatego regulamin jest rygorystycznie przestrzegany na każdych zawodach żużlowych w każdym kraju, aby uniknąć w ten sposób lub w dużym stopniu zmniejszyć ryzyko, jakie towarzyszy w uprawianiu tegoż sportu.