Metal i szkło we wnętrzu

Szkło i metal wykorzystane są przez człowieka od tysięcy lat. Dopiero od niedawna metal stał się materiałem, dzięki któremu możemy na dosyć szeroką skalę uszlachetnić wnętrze naszego mieszkania.

Dodane przez Gżut dnia 18-12-2016

Oczywiście, od jakiegoś czasu metal stał się „złem koniecznym”, wszyscy mamy przed oczyma pomalowane farbą olejną rury czy grzejniki (koniecznie z paskudnymi zaciekami). Podejście zmieniło się, gdy architekci zaczęli wykorzystywać naturalny blask i kolor powierzchni metalowych. Pojawiły się płyty ścienne, które dzięki odpowiedniemu kątowi odbijania światła mogą powiększać optycznie pomieszczenie.

Rozpowszechnienie się zlewozmywaków, okapów, schodów, stołów czy krzeseł w naturalnym metalicznym kolorze pokazało, że nie tylko industrialne wnętrza wykorzystują ten materiał. Ludzie nowocześni, ceniący sobie prostotę i czystość coraz częściej doceniają wartość tego typu wykończeń. Mimo, że odporne na wilgoć i wodę materiały takie jak aluminium czy stal nierdzewna nie powinny korodować to nie powinno się używać ich do wykończeń łazienek. Czasami pokrywają się rdzawoczerwonym nalotem, który nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Szkło wykorzystywane na przykład w kuchni czy łazience, pomaga w utrzymaniu czystości i utrzymaniu wrażenia sterylności.

Zamontowane na ścianie za kuchenką zapobiega brudzeniu się ściany tłuszczem. Musimy pamiętać, że istnieją trzy rodzaje szkła: szkło hartowane – odporne na uderzania i zmiany temperatur (najdroższe, ale zarazem najbardziej funkcjonalne), laminowane – złożone z dwóch warstw szkła, między którymi znajduje się folia polimerowa oraz zwykłe szkło kupione u szklarza. Aby jeszcze dodatkowo uatrakcyjnić wygląd naszego wnętrza możemy kupić barwioną taflę szkła, bądź podkleić pod spód wybraną przez nas fototapetę. Podnosi to dosyć znacznie koszty, ale czego się nie robi dla uszlachetnienia przestrzeni.